References

- Volunteers 2018 -
Volunteer Václav Prokůpek

O účastníky i dobrovolníky bylo velice dobře postaráno. Organizace byla výborná. V ničem nebyl problém.
K mé práci - bohužel jsem byl sám se sebou nespokojený - umím ruský jazyk a bulharštinu a dostal jsem pozici delegát Bulharska - výprava byla sympatická, rozdávala odznaky a pozornosti, ale jinak vše měnila a nedodržovala téměř nic, co se jí řeklo. Jak jsem pochopil, vše souviselo s vleklými finančními problémy výpravy, která se navíc skládala ze dvou velmi nesourodých výprav - Sofie a Varny. Navíc si našli v Brně přátele ze své komunity - byla to prostě specifická výprava. Pro komunikaci musí být vždy nejméně dva. Takže jsem spíše pomáhal Moldavanům, než Bulharům.
Jinak, byl jsem dobrovolníkem na řadě akcí (Sokolský slet, MR v cyklistice, MS v hokejbale, MS v inline hokeji, Olympijský park, Olympijský festival) takže mohu říci, že Emil Open byl vydařenou akcí po všech směrech. Jen mě mrzí, že jsem k tomu více nepřispěl i já.

Volunteer MYJÓMI družstvo invalidů

On behalf of our volunteer team MYJÓMI I would like to thank you for the opportunity you gave us and the trust you put in us.

Volunteer  

Celková organizace byla někdy velmi matoucí a složitá, což jsem pocítila především jako delegát týmu. Nemyslím si, že vypadá úplně dobře, jestliže se o někoho máte starat, ale sami potom zjistíte, že nevíte ani základní věci, protože se k vám prostě nedostanou. Takže si myslím, ze větší komunikace s dobrovolníky by přišla vhod, přece jenom to děláme ve svém volném čase a proto bychom si zasloužili, aby se k nám koordinátoři chovali ohleduplněji.

- Volunteers 2017 -
Volunteer  

The organisers were cool even though I sometimes felt like it was too big an event for them. Many volunteers could not even find themselves in the schedule and had to repeatedly contact the organisers. There was also a problem with the accreditation cards. Some volunteers did not have them and had to wear somebody else's. However, the organisers were very helpful and always tried to find a solution to any possible problem.

Volunteer  

I know it is very difficult to organise such a big event. It would have been better to introduce each volunteer to their role and position more in advance. The volunteers were organised the day before – on Friday evening I did not know exactly where and when I should be on Saturday. Otherwise, I think the organisers handled the event above-average and managed to help and please many children. Being a volunteer at this event benefitted me a lot.

Volunteer  

Better instructions sent before the event related to us, volunteers, and our job description, would have helped. We only got general information from which you did not learn much. I believe this would have raised the number of people interested and those who then really come.

Volunteer  

I liked the very first seminar before the beginning of the event. Even though it was a brief one, the information provided was very valuable for me because I have no experience with disabled children.

Volunteer  

I appreciated the organisers' non-stop availability on the phone and their efforts to solve problems as quickly as possible.

Volunteer  

The organisation was sometimes a bit hectic, but all was happening in a very friendly atmosphere. It is always a pleasure to work with such a team.

Volunteer  

Thank you for the opportunity.

Volunteer  

For next year I would improve the communication with the volunteers during the event (sometimes we did not have exact instructions on where to be and what to do, so it happened we were not really 100 % busy). In my opinion, it was a super event. I could see every participant enjoying themselves and having a good time. So, I was happy I could be part of it and could help the organisation run smoothly.

Volunteer  

I am very glad I could be a part of the organising team and help during this event. I met a lot of amazing people in both the team and among the competitors. The athletes were brilliant.

Volunteer  

The organisers were superb.

Volunteer  

The organisers were very kind and friendly.

Volunteer  

I only lacked more information.


Emil Open

Emil Foundation

Malinovského náměstí 603/4 602 00 Brno, Czech Republic IN 283 56 098 administered by the Regional Court in Brno, N340 www.emilnadace.cz