References

- Participants 2018 -
Silvia Lacková Nadácia Adeli

Chcela by som Vám veľmi pekne poďakovať za príjemnú atmosféru, úžasné zážitky a jedinečné okamihy, ktoré sme zažili s Vami v Brne :) Máme veľmi dobré a pozitívne ohlasy z každej strany. Hlavne rodina Zajícová s Tomáškom si to užili a Tomáša to nakoplo natoľko, že sa rozhodol venovať plávaniu aktívne. Dokonca bol hrdý na to, že mohlo byť vlajkonošom.

Všetko dobré prajem!

Filip Valenčin SŠ a ZŠ Nové Město nad Metují

On behalf of the Nově Město nad Metují high school and elementary school I would like to sincerely thank you for beautiful 3 days in Brno. Emil open 2018 was absolutely fantastic. Our students enjoyed everything so much. They competed, god some medals, made new friends and visited Brno for the first time. Everything was organised in a brilliant way, the accommodation and food were superb. I cannot imagine how much work it must be to organise an event of this size. But the experiences and memories the athletes get are worth it. That is why I hope that this year´s financial problems will not discourage you and there will be Emil Open Games next year. We would love to come again. We wish you all the best. Please, thank the whole team. See you next year. 

Kateřina Polišeňská a Martin Polišeňský ZŠ Morkovice

Her jsme se se synem zůčastnili poprvé a byla jsem velmi nadšená z atmosféry, programu i péče organizátorů. Veliké díky !!!!

Ubytování i strava zcela vyhovující, kompletní servis pro sportovce též (samozřejmě zmrzlina, ovoce a šťávy bezkonkurenční :-)) 

V čem bych viděla možnost vylepšení pro další ročníky by byla lepší organizace. Vím, že je to v takovém počtu neznalých dobrovolníků těžké a neporadím Vám, jak toho docílit :-), každopádně mě překvapovala místy neinformovanost "personálu". Např. když jsme měli jet na divadlo a stála jsem se synem sama na zastávce, utíkala jsem se zeptat (velmi vstřícného a ochotného) koordinátora koleje, jestli autobus vůbec pojede. Ten byl překvapen, že bude divadlo a operativně oslovil vedle sedící, také nic netušící dobrovolnici (též velmi milou a ochotnou). Ta s námi ihned vyrazila a společně jsme potom s obavami čekali na autobus, který nakonec přijel, ale řidič též nevěděl, zda máme ještě pro někoho jet, tak jsme preventivně objížděli ostatní koleje, při cestě zpět to bylo podobné. A takových situací bylo více.

Není to kritika :-), obdivuji píli, snahu a vstřícnost všech dobrovolníků i profesionálů, jen to dávám jako podnět k možnému kroku k dokonalosti :-).

Posíláme veliké DÍKY a přejeme požehnané léto plné milých setkávání

Para-fitt Sportassociation Para-fitt Sportassociation

 We are very grateful to you for having participated at the event. It is an unforgettable memory for all of us. Have a great summer.

Zuzana Kočáriková  

I would like to thank you once more for the opportunity to participate in the Emil Open. It was such a great experience for us. We met so many wonderful people. Thank you for doing all this for our kids.

Best regards, Kočáriková from Piešťany :)

Märt Pais SK Meduus

It was again a nice event and good competition. I hope we’ll be here again!

Martina Jančíková JK Fany Hostěnice

Thank you very much for amazing competitions, great organisation, and accompanying programme. Everything worked perfectly. As an accompanying programme we chose the Mendel Muzem and Planetarium and enjoyed both a lot. We hope to participate next year. We wish you good luck with the other edition.

Kristýna Padrtová ARPZPD, ČR, z.s., Klub Road

Moc ráda bych Vám poděkovala za Vaše skvělé sportovní hry pro handicapovanou mládež, kterých jsme se mohli zúčastnit za náš sportovní Klub Road, Jesenice (ARPZPD ČR,z.s.) Naši sportovci si atmosféru moc užili, sportovali s velkým nadšením a nasazením. O to víc byli nadšení, že získali ve své kategorii medaili. Medailí se chlubí ve škole, v našem plaveckém kroužku a jsou hrdí, že to dokázali. A všude chválí, jak to byla SUPER SKVĚLÁ AKCE!!! Oceňují, že mohli poprvé zažít opravdové závody, seznámit se s ostatními závodníky a zkusit porozumět trošičku anglicky :-)

Opravdu smekáme za perfektní organizaci, přátelskou a milou atmosféru, nadšení realizačního týmu a dobrovolníků. Určitě je to velká dřina a stojí to spoustu sil.
Z naší strany vše fungovalo dobře, dostali jsme perfektní informace, doprava byla zajištěna také na jedničku. Brno jsme si opravdu zamilovali, a ještě pořád vzpomínáme a prohlížíme foto!! A už se teď těšíme na další ročníky. 

Ještě jednou VELKÉ DÍKY!

Eva Petrů ZŠ Kamenice nad Lipou

7. evropské hry handicapované mládeže jsou úspěšně za námi a tak bych Vám chtěla jménem svým a žáků naší školy moc poděkovat za nádherný zážitek, který z těchto her máme. Organizace letošních her pro Vás nebyla jednoduchá a o to více si všichni vážíme úsilí všech, kteří se na Emil Open podíleli.

Velké poděkování patří také všem, kteří se o nás starali na vysokoškolských kolejích - kuchařkám na Tauferových kolejích a všem ostatním, kteří se tam o nás starali. Naši žáci si přivezli skvělé zážitky z celé akce, z doprovodného programu / Hvězdárna a planetárium/, ale hlavně si přivezli zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na shledání příští rok.

Ilona Literová Sluníčko Tanvald a DDM Vikýř Jablonec n. N. 

Ještě jednou mnohokrát děkuji za možnost zúčastnit se. Za ohromné úsilí vás všech, aby tato úžasná akce mohla proběhnout i přes všechna velká úskalí, která jste museli vyřešit. Byla to opravdu krása a všichni naši účastníci byli přímo nadšeni.

Přeji celému vašemu týmu hezké a pohodové léto a hodně odpočinku po náročných dnech.

Miluše Šnoblová  

Chtěla bych pochválit celý Váš tým za to, jak jste se všichni snažili, aby hry dopadly co nejlépe. Práce dobrovolníků byla opravdu perfektní. I když též unavení - tak usměvaví a vstřícní. Pár podnětů jako zpětnou vazbu jsem Vám poslala emailem. Přeji mnoho úspěchů v připravě dalšího ročníku her.

Mallika Koel Estonian Mental Handicap People Sport Organization

Our athletes and coaches have very good memories of the competition in Brno. They had a wonderful time and got good results –all thanks to a perfect organisation. Thank you very much and good luck with the next games.

- Participants 2017 -
Gašper Tanšek Center IRIS Ljubljana (Slovenija)

Firstly, I must thank you for the beautiful time that we had in Brno. The organisation and people were on a really high level - everything was organised and well-prepared so we had no problems during our stay in Brno. Our students were excited and had much fun and are already asking when (not if) we are going back next year. We hope there will be place for our team next year too. Thank you again for all your help through our correspondence via email.

Ivan Antov Gymnázium pro zrakově postižené a SOŠ pro zrakově postižené

On behalf of our athletes and myself, let me thank all the organisers for the perfect conditions you provided us with in Brno. On behalf of our team I can say that the Games fulfilled their goal. Our children were motivated to do sport and also had the opportunity of meeting with their peers from other countries. They could explore Brno as a beautiful city but also as a potential city of their university studies. I will be pleased if you invite us next time.

Anonymous  

The organisers were very helpful.

Anonymous  

It´s an excellent event, but needs many improvements to be very good in my point of view.

Anonymous  

We participated in athletics only and everything was okay. The stadium provided excellent facilities so we could spend all day there with no problems.

Lucie Vojtíšková Integrované centrum pro osoby se zdravotním postižením Horní Poustevna

I would like to express my big thanks organising a perfect event that we really enjoyed. We had a great holiday in Brno. We look forward to next year.

Anonymous  

We also recommended the event to our colleagues in Poland.

Eva Petrů ZŠ Kamenice nad Lipou

I would like to thank you for giving us the opportunity of participating in the European Youth Games for the Disabled Emil Open 2017. Our children were delighted, loved Brno and achieved amazing results. They competed in athletics and got 5 gold, 4 silver and 2 bronze medals. It was a great experience for them and finally they succeeded. They wear their Emil Open to school and share with their classmates the experience from the competitions and the sail on a steamboat.

I would be very happy if we could participate in the Games next year if you organise them again. I know that it is very difficult to organise such an event, but everything went well - so thank you for that. You have my respect.

Lenka Fijalíková ZŠ a MŠ Kroměříž, F. Vančury.

I would like to express my gratitude and admiration. Thank you very much also on behalf of our athletes for organising the competitions. We will be looking forward to the next edition.

Arnošt Petráček paralympijský vítěz v plavání na 50m znak v Riu 2016

Hello to Emil! I am very glad I could participate in such a great event as Emil Open. I had a great time. I wish you good luck with your other projects :-)

Diyar Seitov NPC Kazakhstan

On behalf of NPC Kazakhstan and our team I would like to express our gratitude for the event in Brno. It was both enjoyable and fruitful for our team. Our thanks goes to all organisers of the competition for very good work they are providing.

Anonymous  

The meals and accommodation were very good, the coordinators were very kind and helpful. They always did their best to help us, give us information we needed or arrange necessities.

Vendula Veselá DOZP Všebořice

I would like to thank everyone who helped organise this year´s Emil Open. Thank you for a great organisation, atmosphere, plastic raincoats during the Opening Ceremony, perfect sporting competitions, beautiful accommodation and very tasty meals, transport, all accompanying programme, which our children enjoyed. Our big thank you also goes to the volunteer Dominika Ulmanová, who took a good care of us during our whole stay at the Pod Palackého vrchem dormitory - she was always smiling and helpful. We were very pleased with the certificates and hand clappers. Thank you once again sooooo much. We will be happy to come again.

Anonymous  

Unfortunately, Golf Masters took place only one day, which we did not expect. The coaches were very kind and helpful though. We would have loved to spend the next day with them as originally planned.

Dagmar Zvoníčková Mateřská škola, základní škola speciální a praktická škola Diakonie ČCE Ronička Soběslav

Thank you so much once more for all you are doing. We really enjoyed the Games.

Joó Attila Hungarian School and Recreation Sport Association of the Persons with Disabilities

Thanks again for the lot of help before and during the event. Our team was extremely satisfied with everything and we hope we can be there in 2018 again.

Alice Svobodová ZŠ a MŠ pro sluchově postižené

The Emil Open Games were an amazing experience for us. The children were excited and the organisation was perfect. Thank you so much for this opportunity.

Anonymous  

It was an excellent event. The children were excited and definitely want to come back.

Anonymous  

We will surely recommend. We arrived worried about how able will our disabled children will be to handle it all - mainly the transfers to their acommodation, to the sporting venues etc. However, our worries vanished right when we arrived at the station in Brno where buses were ready to pick us up and all organisers started taking good care of us.

Jana Malivánková Střední škola F. D. Roosevelta pro tělesně postižené, Brno, Křižíkova 11, příspěvková organizace

Thank you for all the great experiences we had during the Emil Open Games. We will be happy to participate in the next edition.

Anonymous  

We will surely recommend and will be happy to come back :-)

Tomáš Komárek Centrum Kociánka

It was an honour and pleasure to be part of such an excellent event not only as a partner, but also as participants. We already look forward to the next successful edition.

Kamila Malinová OU pro žáky s více vadami

I would like to thank you for a great event that we really enjoyed. The children were more than happy and everything went smooth. All the volunteers and referees were great too. Thanks one more. We look forward to the next edition.

Anonymous  

We are very happy that we had been part of Emil Open 2017. We are surely coming back next year. Keep up the good work you are doing.

Anonymous  

Very rich accompanying programme. We had a lot of options to choose from.

Petra Hnátová Cesta životem bez bariér, z.s.

Thank you for oganising this event, it must have been really demanding.

Anonymous  

The meals were good, accommodation satisfactory. I greatly appreciate the favours of the organisers as well as the cooks and other boarding and lodging facilities employees.

Anonymous  

Thank you, Emil. We hope to see you next year.


Emil Open

Emil Foundation

Malinovského náměstí 603/4 602 00 Brno, Czech Republic IN 283 56 098 administered by the Regional Court in Brno, N340 www.emilnadace.cz