Participants

Zbyněk Tomašík BRuNO family park

We are very happy the event went well and that we could support you. Do not hesitate to turn to us in the future. 

Věra Pečínková TIC Brno

Mě osobně velmi těší, že jsme mohli pomoci dobré věci. Věřím, že všichni účastníci prohlídek města si z výkladu průvodců zapamatovali co nejvíce, i když už možná byli unaveni po předchozím náročném programu.

Rádi s Vámi budeme spolupracovat i při dalších ročnících Emil Open.

Martina Jančíková JK Fany Hostěnice

Thank you very much for amazing competitions, great organisation, and accompanying programme. Everything worked perfectly. As an accompanying programme we chose the Mendel Muzem and Planetarium and enjoyed both a lot. We hope to participate next year. We wish you good luck with the other edition.

Marta Drápalová DELIKA lahůdky, s.r.o.

Your words of appreciation of our cooperation immensely pleased the whole DELIKA lahůdky, s.r.o. team. It would not be "fair" to appropriate the praise for myself. We are happy the Games´ participants liked our products and that we met your expactations.

We wish you nice days and all the best in your future projects.

Dobrovolník

Celková organizace byla někdy velmi matoucí a složitá, což jsem pocítila především jako delegát týmu. Nemyslím si, že vypadá úplně dobře, jestliže se o někoho máte starat, ale sami potom zjistíte, že nevíte ani základní věci, protože se k vám prostě nedostanou. Takže si myslím, ze větší komunikace s dobrovolníky by přišla vhod, přece jenom to děláme ve svém volném čase a proto bychom si zasloužili, aby se k nám koordinátoři chovali ohleduplněji.

Anonymous  

O účastníky i dobrovolníky bylo velice dobře postaráno. Organizace byla výborná. V ničem nebyl problém.
K mé práci - bohužel jsem byl sám se sebou nespokojený - umím ruský jazyk a bulharštinu a dostal jsem pozici delegát Bulharska - výprava byla sympatická, rozdávala odznaky a pozornosti, ale jinak vše měnila a nedodržovala téměř nic, co se jí řeklo. Jak jsem pochopil, vše souviselo s vleklými finančními problémy výpravy, která se navíc skládala ze dvou velmi nesourodých výprav - Sofie a Varny. Navíc si našli v Brně přátele ze své komunity - byla to prostě specifická výprava. Pro komunikaci musí být vždy nejméně dva. Takže jsem spíše pomáhal Moldavanům, než Bulharům.
Jinak, byl jsem dobrovolníkem na řadě akcí (Sokolský slet, MR v cyklistice, MS v hokejbale, MS v inline hokeji, Olympijský park, Olympijský festival) takže mohu říci, že Emil Open byl vydařenou akcí po všech směrech. Jen mě mrzí, že jsem k tomu více nepřispěl i já.

Daniela Hanzlíková MYJÓMI družstvo invalidů

On behalf of our volunteer team MYJÓMI I would like to thank you for the opportunity you gave us and the trust you put in us.

Eva Borová Zeelandia spo. s r.o.

Ráda bych celému organizačnímu týmu pogratulovala za sebe i za naši společnost k tak obrovskému úspěchu! Dovedu si představit, kolik práce, času, nervů a energie stojí příprava takto velké akce. Věřím ale také, že následný pocit z dobře vykonané práce, radost těch, pro které jste to všechno dělali a splněný cíl, musí všechny ty těžké chvilky převálcovat. Jsem si jistá, že ve Vás všech zůstane nádherný pocit euforie, entuziazmu a uspokojení. Velice si vážíme toho, co děláte a obdivujeme Vás za to! Je pro nás ctí být Vaším partnerem a moci alespoň částečně, nepřímo pomáhat lidem, kteří to opravdu potřebují, a kterým tato pomoc poskytne možnost realizace a osobního naplnění.

David Hradil SiteUp

Na letošní ročník Emil Open jsem se byl podívat společně s kolegou a oběma se nám akce moc líbila a jsme oba opravdu rádi, že jsme mohli přijít a vidět její průběh. O celé akci jsme se bavili i s ostatními členy týmu a všichni byli nadšeni. Počet účastníků byl za mě už letos obrovský, ale měl být ještě 1x větší, jak jsem slyšel. Je opravdu škoda, že financování nevyšlo, jak jste počítali. Pokud to bude v našich silách, rádi Vám příští rok pomůžeme i v této oblasti.

Jsme rádi, že služby, které Vám dodáváme, pomohly s organizací a věříme, že Vám ušetřily spoustu času a případných nedorozumění a komplikací.

Vážíme si spolupráce s Vámi a rádi s Vámi budeme pokračovat i v dalších letech.

Dobrovolník

Thank you for the opportunity.

Dobrovolník

The organisers were superb.

Dobrovolník

The organisers were very kind and friendly.

Dobrovolník

I only lacked more information.

Dobrovolník

I appreciated the organisers' non-stop availability on the phone and their efforts to solve problems as quickly as possible.

Dobrovolník

The organisation was sometimes a bit hectic, but all was happening in a very friendly atmosphere. It is always a pleasure to work with such a team.

Dobrovolník

For next year I would improve the communication with the volunteers during the event (sometimes we did not have exact instructions on where to be and what to do, so it happened we were not really 100 % busy). In my opinion, it was a super event. I could see every participant enjoying themselves and having a good time. So, I was happy I could be part of it and could help the organisation run smoothly.

Dobrovolník

I know it is very difficult to organise such a big event. It would have been better to introduce each volunteer to their role and position more in advance. The volunteers were organised the day before – on Friday evening I did not know exactly where and when I should be on Saturday. Otherwise, I think the organisers handled the event above-average and managed to help and please many children. Being a volunteer at this event benefitted me a lot.

Dobrovolník

Better instructions sent before the event related to us, volunteers, and our job description, would have helped. We only got general information from which you did not learn much. I believe this would have raised the number of people interested and those who then really come.

Dobrovolník

The organisers were cool even though I sometimes felt like it was too big an event for them. Many volunteers could not even find themselves in the schedule and had to repeatedly contact the organisers. There was also a problem with the accreditation cards. Some volunteers did not have them and had to wear somebody else's. However, the organisers were very helpful and always tried to find a solution to any possible problem.

Dobrovolník

I liked the very first seminar before the beginning of the event. Even though it was a brief one, the information provided was very valuable for me because I have no experience with disabled children.

Dobrovolník

I am very glad I could be a part of the organising team and help during this event. I met a lot of amazing people in both the team and among the competitors. The athletes were brilliant.

Eva Luterová Emil Open photographer

You are a great organising team. It is a pleasure to cooperate with such people.

Emina Budurinová B02 and B04 blocks Manager, Lodging and Boarding of the University of Technology in Brno

I like to help with an event that has a purpose. I believe we will have the opportunity to cooperate again.

Renata Pavlicová Department Manager – Lodging Sector I, Masaryk University

I will be looking forward to our future cooperation.

Zdeněk Čížek Boarding and Lodging Director, Masaryk University

Let me congratulate you on an extraordinarily successful event.

Pavla Wochová Boarding Manager, Mendel University in Brno

We like to help for a good cause. We look forward to helping organise another event.

Jana Hradská Boarding and Lodging Director, Mendel University in Brno

Both my colleagues and I were pleased to help you organise the European Games. We are glad you were satisfied with the boarding and lodging we had provided. I believe it was not our last cooperation. I wish you success in what you do.

Ladislav Havel Rector, Mendel University in Brno

I was honoured to support your very successful event, even though not to the extent I would have liked. I assure you of Mendel University support for your future activities.

Michaela Marksová Minister of labour and social affairs

On behalf of the Ministry of labour and social affairs I must express our great support of these Games. I highly admire the initiative and personal efforts that you put to the organisation of this important event each year. I wish you a lot of success in your next activities.

Miluše Šnoblová

Chtěla bych pochválit celý Váš tým za to, jak jste se všichni snažili, aby hry dopadly co nejlépe. Práce dobrovolníků byla opravdu perfektní. I když též unavení - tak usměvaví a vstřícní. Pár podnětů jako zpětnou vazbu jsem Vám poslala emailem. Přeji mnoho úspěchů v připravě dalšího ročníku her.

Kateřina Polišeňská a Martin Polišeňský ZŠ Morkovice

Her jsme se se synem zůčastnili poprvé a byla jsem velmi nadšená z atmosféry, programu i péče organizátorů. Veliké díky !!!!

Ubytování i strava zcela vyhovující, kompletní servis pro sportovce též (samozřejmě zmrzlina, ovoce a šťávy bezkonkurenční :-)) 

V čem bych viděla možnost vylepšení pro další ročníky by byla lepší organizace. Vím, že je to v takovém počtu neznalých dobrovolníků těžké a neporadím Vám, jak toho docílit :-), každopádně mě překvapovala místy neinformovanost "personálu". Např. když jsme měli jet na divadlo a stála jsem se synem sama na zastávce, utíkala jsem se zeptat (velmi vstřícného a ochotného) koordinátora koleje, jestli autobus vůbec pojede. Ten byl překvapen, že bude divadlo a operativně oslovil vedle sedící, také nic netušící dobrovolnici (též velmi milou a ochotnou). Ta s námi ihned vyrazila a společně jsme potom s obavami čekali na autobus, který nakonec přijel, ale řidič též nevěděl, zda máme ještě pro někoho jet, tak jsme preventivně objížděli ostatní koleje, při cestě zpět to bylo podobné. A takových situací bylo více.

Není to kritika :-), obdivuji píli, snahu a vstřícnost všech dobrovolníků i profesionálů, jen to dávám jako podnět k možnému kroku k dokonalosti :-).

Posíláme veliké DÍKY a přejeme požehnané léto plné milých setkávání

Mallika Koel Estonian Mental Handicap People Sport Organization

Our athletes and coaches have very good memories of the competition in Brno. They had a wonderful time and got good results –all thanks to a perfect organisation. Thank you very much and good luck with the next games.

Para-fitt Sportassociation Para-fitt Sportassociation

 We are very grateful to you for having participated at the event. It is an unforgettable memory for all of us. Have a great summer.

Ilona Literová Sluníčko Tanvald a DDM Vikýř Jablonec n. N. 

Ještě jednou mnohokrát děkuji za možnost zúčastnit se. Za ohromné úsilí vás všech, aby tato úžasná akce mohla proběhnout i přes všechna velká úskalí, která jste museli vyřešit. Byla to opravdu krása a všichni naši účastníci byli přímo nadšeni.

Přeji celému vašemu týmu hezké a pohodové léto a hodně odpočinku po náročných dnech.

Märt Pais SK Meduus

It was again a nice event and good competition. I hope we’ll be here again!

Kristýna Padrtová ARPZPD, ČR, z.s., Klub Road

Moc ráda bych Vám poděkovala za Vaše skvělé sportovní hry pro handicapovanou mládež, kterých jsme se mohli zúčastnit za náš sportovní Klub Road, Jesenice (ARPZPD ČR,z.s.) Naši sportovci si atmosféru moc užili, sportovali s velkým nadšením a nasazením. O to víc byli nadšení, že získali ve své kategorii medaili. Medailí se chlubí ve škole, v našem plaveckém kroužku a jsou hrdí, že to dokázali. A všude chválí, jak to byla SUPER SKVĚLÁ AKCE!!! Oceňují, že mohli poprvé zažít opravdové závody, seznámit se s ostatními závodníky a zkusit porozumět trošičku anglicky :-)

Opravdu smekáme za perfektní organizaci, přátelskou a milou atmosféru, nadšení realizačního týmu a dobrovolníků. Určitě je to velká dřina a stojí to spoustu sil.
Z naší strany vše fungovalo dobře, dostali jsme perfektní informace, doprava byla zajištěna také na jedničku. Brno jsme si opravdu zamilovali, a ještě pořád vzpomínáme a prohlížíme foto!! A už se teď těšíme na další ročníky. 

Ještě jednou VELKÉ DÍKY!

Silvia Lacková Nadácia Adeli

Chcela by som Vám veľmi pekne poďakovať za príjemnú atmosféru, úžasné zážitky a jedinečné okamihy, ktoré sme zažili s Vami v Brne :) Máme veľmi dobré a pozitívne ohlasy z každej strany. Hlavne rodina Zajícová s Tomáškom si to užili a Tomáša to nakoplo natoľko, že sa rozhodol venovať plávaniu aktívne. Dokonca bol hrdý na to, že mohlo byť vlajkonošom.

Všetko dobré prajem!

Eva Petrů ZŠ Kamenice nad Lipou

7. evropské hry handicapované mládeže jsou úspěšně za námi a tak bych Vám chtěla jménem svým a žáků naší školy moc poděkovat za nádherný zážitek, který z těchto her máme. Organizace letošních her pro Vás nebyla jednoduchá a o to více si všichni vážíme úsilí všech, kteří se na Emil Open podíleli.

Velké poděkování patří také všem, kteří se o nás starali na vysokoškolských kolejích - kuchařkám na Tauferových kolejích a všem ostatním, kteří se tam o nás starali. Naši žáci si přivezli skvělé zážitky z celé akce, z doprovodného programu / Hvězdárna a planetárium/, ale hlavně si přivezli zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Ještě jednou moc děkujeme a těšíme se na shledání příští rok.

Zuzana Kočáriková

I would like to thank you once more for the opportunity to participate in the Emil Open. It was such a great experience for us. We met so many wonderful people. Thank you for doing all this for our kids.

Best regards, Kočáriková from Piešťany :)

Filip Valenčin SŠ a ZŠ Nové Město nad Metují

On behalf of the Nově Město nad Metují high school and elementary school I would like to sincerely thank you for beautiful 3 days in Brno. Emil open 2018 was absolutely fantastic. Our students enjoyed everything so much. They competed, god some medals, made new friends and visited Brno for the first time. Everything was organised in a brilliant way, the accommodation and food were superb. I cannot imagine how much work it must be to organise an event of this size. But the experiences and memories the athletes get are worth it. That is why I hope that this year´s financial problems will not discourage you and there will be Emil Open Games next year. We would love to come again. We wish you all the best. Please, thank the whole team. See you next year. 

Lenka Fijalíková ZŠ a MŠ Kroměříž, F. Vančury.

I would like to express my gratitude and admiration. Thank you very much also on behalf of our athletes for organising the competitions. We will be looking forward to the next edition.

Anonymous  

Thank you, Emil. We hope to see you next year.

Anonymous  

We are very happy that we had been part of Emil Open 2017. We are surely coming back next year. Keep up the good work you are doing.

Anonymous  

It´s an excellent event, but needs many improvements to be very good in my point of view.

Anonymous  

Very rich accompanying programme. We had a lot of options to choose from.

Anonymous  

Unfortunately, Golf Masters took place only one day, which we did not expect. The coaches were very kind and helpful though. We would have loved to spend the next day with them as originally planned.

Anonymous  

We participated in athletics only and everything was okay. The stadium provided excellent facilities so we could spend all day there with no problems.

Anonymous  

The meals and accommodation were very good, the coordinators were very kind and helpful. They always did their best to help us, give us information we needed or arrange necessities.

Anonymous  

The meals were good, accommodation satisfactory. I greatly appreciate the favours of the organisers as well as the cooks and other boarding and lodging facilities employees.

Anonymous  

The organisers were very helpful.

Anonymous  

We will surely recommend and will be happy to come back :-)

Anonymous  

It was an excellent event. The children were excited and definitely want to come back.

Anonymous  

We also recommended the event to our colleagues in Poland.

Anonymous  

We will surely recommend. We arrived worried about how able will our disabled children will be to handle it all - mainly the transfers to their acommodation, to the sporting venues etc. However, our worries vanished right when we arrived at the station in Brno where buses were ready to pick us up and all organisers started taking good care of us.

Tomáš Komárek Centrum Kociánka

It was an honour and pleasure to be part of such an excellent event not only as a partner, but also as participants. We already look forward to the next successful edition.

Dagmar Zvoníčková Mateřská škola, základní škola speciální a praktická škola Diakonie ČCE Ronička Soběslav

Thank you so much once more for all you are doing. We really enjoyed the Games.

Lucie Vojtíšková Integrované centrum pro osoby se zdravotním postižením Horní Poustevna

I would like to express my big thanks organising a perfect event that we really enjoyed. We had a great holiday in Brno. We look forward to next year.

Jana Malivánková Střední škola F. D. Roosevelta pro tělesně postižené, Brno, Křižíkova 11, příspěvková organizace

Thank you for all the great experiences we had during the Emil Open Games. We will be happy to participate in the next edition.

Petra Hnátová Cesta životem bez bariér, z.s.

Thank you for oganising this event, it must have been really demanding.

Joó Attila Hungarian School and Recreation Sport Association of the Persons with Disabilities

Thanks again for the lot of help before and during the event. Our team was extremely satisfied with everything and we hope we can be there in 2018 again.

Diyar Seitov NPC Kazakhstan

On behalf of NPC Kazakhstan and our team I would like to express our gratitude for the event in Brno. It was both enjoyable and fruitful for our team. Our thanks goes to all organisers of the competition for very good work they are providing.

Gašper Tanšek Center IRIS Ljubljana (Slovenija)

Firstly, I must thank you for the beautiful time that we had in Brno. The organisation and people were on a really high level - everything was organised and well-prepared so we had no problems during our stay in Brno. Our students were excited and had much fun and are already asking when (not if) we are going back next year. We hope there will be place for our team next year too. Thank you again for all your help through our correspondence via email.

Arnošt Petráček paralympijský vítěz v plavání na 50m znak v Riu 2016

Hello to Emil! I am very glad I could participate in such a great event as Emil Open. I had a great time. I wish you good luck with your other projects :-)

Kamila Malinová OU pro žáky s více vadami

I would like to thank you for a great event that we really enjoyed. The children were more than happy and everything went smooth. All the volunteers and referees were great too. Thanks one more. We look forward to the next edition.

Alice Svobodová ZŠ a MŠ pro sluchově postižené

The Emil Open Games were an amazing experience for us. The children were excited and the organisation was perfect. Thank you so much for this opportunity.

Ivan Antov Gymnázium pro zrakově postižené a SOŠ pro zrakově postižené

On behalf of our athletes and myself, let me thank all the organisers for the perfect conditions you provided us with in Brno. On behalf of our team I can say that the Games fulfilled their goal. Our children were motivated to do sport and also had the opportunity of meeting with their peers from other countries. They could explore Brno as a beautiful city but also as a potential city of their university studies. I will be pleased if you invite us next time.

Eva Petrů ZŠ Kamenice nad Lipou

I would like to thank you for giving us the opportunity of participating in the European Youth Games for the Disabled Emil Open 2017. Our children were delighted, loved Brno and achieved amazing results. They competed in athletics and got 5 gold, 4 silver and 2 bronze medals. It was a great experience for them and finally they succeeded. They wear their Emil Open to school and share with their classmates the experience from the competitions and the sail on a steamboat.

I would be very happy if we could participate in the Games next year if you organise them again. I know that it is very difficult to organise such an event, but everything went well - so thank you for that. You have my respect.

Vendula Veselá DOZP Všebořice

I would like to thank everyone who helped organise this year´s Emil Open. Thank you for a great organisation, atmosphere, plastic raincoats during the Opening Ceremony, perfect sporting competitions, beautiful accommodation and very tasty meals, transport, all accompanying programme, which our children enjoyed. Our big thank you also goes to the volunteer Dominika Ulmanová, who took a good care of us during our whole stay at the Pod Palackého vrchem dormitory - she was always smiling and helpful. We were very pleased with the certificates and hand clappers. Thank you once again sooooo much. We will be happy to come again.


Emil Open

Emil Foundation

Malinovského náměstí 603/4 602 00 Brno, Czech Republic IN 283 56 098 administered by the Regional Court in Brno, N340 www.emilnadace.cz